Kako poboljšati strukturu tla i povećati humus

Na globalnoj razini struktura i kakvoća tla se mijenja uslijed prekomjerne upotrebe pesticida, utjecaj klime i primjenom nekvalitetnih agrotehničkih metoda. Reakcija tla na sve te promjene kojima je izloženo reagira erozijom, zaslanjivanjem, gubitkom humusa, zagađenjem.

Što zaslanjivanje tla ima za posljedicu?

Zaslanjivanje tla je negativna pojava, odnosno karakteristika jer dovodi do poremećaja u ishrani bilja. Do zakiseljavanja tla dolazi zbog prekomjernog korištenja dušičnih gnojiva i povećanog sadržaja dušika. Osim dušične gnojidbe, uzrok zakiseljavanja tla je i ispiranje lužina, najčešće kalcijevih.

Kako dolazi do erozije tla?

Erozija tla je odnošenje materijala (čestice tla, kamenje) po površini tla djelovanjem gravitacije i niza klimatskih čimbenika (vjetar, površinska voda, led kod topljenja) kao i primjena loših i neadekvatnih poljoprivrednih djelatnosti.

Zagađenje tla

Pod zagađenjem tla smatra se prisutnost onečišćujućih tvari u tlu iznad određene razine što za posljedicu ima negativan utjecaj na prehrambeni lanac, a samim time i na zdravlje ljudi, ekosustav i ostale prirodne resurse. Tako dugogodišnja upotreba pesticida smanjuje bioraznolikost i kvalitetu tla, sprječava fiksiranje dušika koji je biljkama potreban za rast i razvoj. Također, intenzivna poljoprivredna proizvodnja iscrpljuje hranjive tvari iz tla, brže nego što ih priroda obnavlja.

Kako bi pridonijeli održivijem poljoprivrednom sustavu i dugoročnom očuvanju kvalitete tla preporučujemo upotrebu organske gnojidbe. Organskom gnojidbom se poboljšava struktura tla, stimulira rad mikroorganizama, povećava količina humusa. ali samo kad je ona pravilna i pravovremena. Što je najvažnije, razgradnjom organskih gnojiva ne stvaraju se rezidue.

Zašto odabrati Pro-eco organska gnojiva?

Pro-eco gnojiva proizvedena su inovativnim procesom, potpuno prirodno i s malim utjecajem na okoliš. Inovativni procesi uključuju proces pod određenom temperaturom i tlakom, enzimsku hidrolizu i superkritičnu CO2 ekstrakciju. Ovim procesima proizvodnje gnojiva dobivaju se potpuno prirodne sirovine koje su dozvoljene u ekološkoj proizvodnji. Proces pod određenom temperaturom i tlakom podrazumijeva obradu mineralnih spojeva kako bi se postigla željena svojstva koja poboljšavaju učinkovitost gnojiva – bolja topljivost ili stabilnost hranjivih tvari. Proces proizvodnje gnojiva enzimatskom hidrolizom podrazumijeva korištenje enzima za razgradnju organske tvari u manje, biološki dostupne spojeve kao što su peptidi i aminokiseline. Samim time se poboljšava zdravlje biljke i plodnost tla. Superkritična CO2 ekstrakcija napredna tehnika koja koristi CO2  za izdvajanje bioaktivnih spojeva iz biljaka. CO2 djeluje kao otapalo u tom procesu pa je samim time netoksičan, odnosno ekološki prihvatljiv, a učinkovit za dobivanje željenih ekstrakata.

Gnojiva u svom sastavu sadrže AGROGEL® – potpuno prirodno hidroliziranu želatinu za poljoprivrednu proizvodnju. Zbog svojih jedinstvenih prirodnih značajki omogućuje izbjegavanje otpada i gubitaka dušika ispiranjem i isparavanjem. Pridonosi stvaranju rezervi dušika u tlu, omogućuje integraciju potrošnje ili nedostatka organske tvari u tlu, omogućava uštedu za poljoprivrednike, s obzirom na visoku agronomsku učinkovitost. To su: Bioilsa 7:7:7, Ennekappa, Fertil Supernova 12,5, Pro-eco 5:10:10, Fertoorganico, Granosano Evo, Progress Micro, IlsaNeem, Professional N, Ilsalife Plus Ferro.

Također, u svojoj ponudi imamo organska gnojiva Styriafert koja u svom sastavu ne sadrže agrogel®, ali su jednako učinkovita, vrhunska, popravljaju strukturu tla, povećavaju plodnost tla i prinos. To su: StyriaFert NPK, StyriaFert N+, StyriaFert Veggie, StyriaFert Powekorn, Styriafert NP.

Zbog svega navedenog prednosti ovih gnojiva što su hraniva već 7 – 10 dana nakon gnojidbe dostupna korijenu biljke, a zbog ravnomjernog otpuštanja hraniva, ostaju duže vrijeme izvor ishrane te ih biljka u potpunosti usvaja. Ne pogoršavaju strukturu tla koju nazivamo degradacija, već ju poboljšavaju, isto kao i mikrobiološka svojstva i sadržaj humusa.

Humus – zašto je važno povećati sadržaj humusa u tlu?

Humus je organska tvar, odnosno proizvod nepotpunog razlaganja životinjskih i biljnih ostataka pri čemu se oni djelomično posve mineraliziraju, a preostali dio se pod utjecajem mikroorganizama tla iznova sintetizira u više ili manje stabilne kemijske spojeve koji dalje ne podliježu procesu razlaganja. Ti kemijski spojevi dijele se na: huminske kiseline, fulvo kiseline i huminski ugljen. Huminske kiseline su aktivan dio humusa i zbog toga su najvažnija grupa humusnih tvari. Fulvo kiseline imaju ulogu zaštitnog koloida te je važan faktor kod razgradnje mineralnog dijela tla. Huminski ugljen je inertan dio humusa. 

Humus poboljšava vodozračni režim i termička svojstva tla. Važnu ulogu ima u nastanku strukturnih agregata tla i mrvičaste strukture koja poboljšava aeraciju i drenažu. Takva tla bogata humusom manje su podložna eroziji te ispiranju koloidnih čestica, lakše se obrađuju i vežu više vode.

Na tlima gdje se odvija poljoprivredna proizvodnja intenziviraju se procesi razgradnje što dovodi do smanjenja sadržaja humusa. Stoga, kako bi povećali humus na poljoprivrednom zemljištu potrebno je pametno i savjesno gospodariti te provoditi metode kao što su uzgoj i njega usjeva, odgovarajuća raspodjela organskog gnojiva te izbjegavanje golog ugara.

Osim gore navedenih metoda, na povećanje humusa možemo utjecati i primjenom poboljšivača tla. Poboljšivači tla: PerlHumus®, PowHumus® i Biohealth® TH BS WSG koje preporučujemo su dobiveni iz visoko oksidiranog leonardita koji je bogat huminskim kiselinama. Huminske kiseline iz visoko oksidiranog leonardita su i do pet puta aktivnije od onih iz konvencionalnog izvora.